.
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Welcome, Guest. Please login or register.

Autor [EN] [PL] [ES] [PT] [IT] [DE] [FR] [NL] [TR] [SR] [AR] [RU] Wątek: KillDisk: ransomware, który atakuje komputery z Linuksem  (Przeczytany 156 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline fiodor99

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *******
  • Wiadomości: 813
  • Thanked: 74 times
  • Ilość Plusów: 316
  • Płeć: Mężczyzna
KillDisk: ransomware, który atakuje komputery z Linuksem
« dnia: 09 Styczeń, 2017, 20:15 »
Cytuj
KillDisk: ransomware, który atakuje komputery z Linuksem
Analitycy zagrożeń z firmy ESET odkryli nowy wariant zagrożenia KillDisk, atakujący oprócz urządzeń z systemem Windows, również komputery z systemem Linux. Nowa wersja KillDisk usuwa ważne pliki z maszyny, przez co nie można na niej uruchomić systemu. Dodatkowo szyfruje wybrane pliki użytkownika. Aby odzyskać do nich dostęp, ofiara musi zapłacić okup w Bitcoinach. Problem w tym, że wartość okupu sięga równowartości 250 tysięcy dolarów! Najlepsze oszuści pozostawili na koniec. Po zapłaceniu wymaganej kwoty, pliki … nie zostają odszyfrowane.Eksperci z firmy ESET informowali o użyciu KillDisk podczas ataku na ukraińskie instytucje finansowe w grudniu 2016. Atakujący wykorzystywali go wtedy, by usunąć ważne pliki z systemów wspomnianych organizacji, przez co niemożliwym stało się uruchomienie tamtejszych komputerów. Dodatkowo narzędzie usuwało pliki o zdefiniowanych rozszerzeniach i w ich miejsce tworzyło nowe pliki o identycznej nazwie. Te nowe pliki zawierały jeden z dwóch łańcuchów znaków mrR0b07 (mrrobot) lub fS0cie7y (fsociety) zamiast oryginalnej zawartości. Obie nazwy nawiązywały do serialu Mr. Robot.

Teraz w sieci pojawił się nowy wariant zagrożenia. Jego celem są nie tylko komputery z systemem Windows jak dotychczas, ale również stacje robocze i serwery z systemem Linuks. Nowy KillDisk nie tylko sprawia, że niemożliwym staje się uruchomienie systemu na zainfekowanym urządzeniu, ale dodatkowo szyfruje wybrane pliki, a za ich odblokowanie żąda zapłaty – 222 Bitcoinów, co odpowiada 250 tysiącom dolarów amerykańskich. Niestety nawet po uiszczeniu „opłaty”, pliki nie mogą zostać odszyfrowane. Podobnie jak w przypadku innych ataków z wykorzystaniem zagrożeń szyfrujących, eksperci z firmy ESET zalecają, by nie płacić okupu, gdyż nigdy nie ma pewności, czy pliki zostaną odszyfrowane  doprawdy>. Dodatkowo warto pamiętać o regularnym wykonywaniu backupu i wyposażyć swoje urządzenie w system antywirusowy.
źr. chip.pl
Jacy ci od linuksa nieuczciwi  :2zlosc:
Cytuj
Wiara jest łaską, światłem, który rozświetli najgłębszy mrok, drogowskazem w naszym ziemskim życiu.